Kas yra naujasis koronavirusas ?
NAUJASIS KORONAVIRUSAS – KAIP NUO JO APSISAUGOTI?
Kas yra naujasis koronavirusas, kaip nuo jo apsisaugoti, ar yra grėsmė juo užsikrėsti Lietuvoje – pateikiame atsakymus į šiuos ir kitus dažniausiai užduodamus klausimus apie koronavirusą.
Kas yra koronavirusai?
Koronavirusai – tai didelė grupė virusų, kurie gali sukelti įvairias ligas. Dažniausiai koronavirusai sukelia lengvas ar net besimptomes infekcijas, tačiau gali sukelti ir sunkias kvėpavimo takų infekcijas, tokias kaip Artimųjų Rytų respiracinio sindromo (ARRS) ar sunkaus ūminio respiracinio sindromo (SŪRS) koronavirusines infekcijas.
Kas yra naujasis koronavirusas?
Kinijoje protrūkius sukėlęs koronavirusas (2019-nCoV) yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms.
Kaip žmogus gali užsikrėsti koronavirusu?
Tam tikri koronavirusai yra perduodami nuo žmogaus žmogui, dažniausiai artimo sąlyčio metu su sergančiuoju koronavirusine infekcija, pavyzdžiui, namų ar darbo aplinkoje, gydymo įstaigoje. Yra žinoma, kad naujasis koronavirusas (2019-nCoV) taip pat gali būti perduodamas nuo žmogaus žmogui, tačiau šiuo metu dar trūksta epidemiologinės informacijos norint konkrečiai nustatyti, kaip naujasis koronavirusas plinta tarp žmonių (ribotai ar intensyviai). Kai kuriais koronavirusais (SŪRS, ARRS) galima užsikrėsti nuo gyvūnų.
Ar yra tikimybė, kad naujasis koronavirusas (2019-nCoV) gali patekti į Lietuvą?
Tiesioginių skrydžių iš Kinijos į Lietuvą nėra. Iš Kinijos į Europą tiesioginius skrydžius vykdo Italija, Prancūzija ir Jungtinė Karalystė. Europoje viruso paplitimo rizika yra žema, o tiesioginės grėsmės Lietuvai nėra. Net ir nesant tiesioginei grėsmei, Lietuva ėmėsi prevencinių priemonių, kad būtų pasiruošta galimoms grėsmėms.
Kokie simptomai pasireiškia žmonėms užsikrėtus koronavirusu?
Tai priklauso nuo koronaviruso tipo, tačiau dažniausiai pasitaikantys simptomai yra panašūs į gripą – karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.
Kur kreiptis, jei pasireiškė aukšta temperatūra ir į gripą panašūs simptomai?
Jei žmogus nekeliavo į Kiniją, neturėjo kontaktų su šioje šalyje buvusiais asmenimis, tokiu atveju pajutus šiuos simptomus reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Jei simptomai pasireiškė keliaujant po Kiniją ar grįžus iš jos, ar per dvi savaites po kontakto su žmonėmis, neseniai buvusiais toje šalyje, tokiu atveju reikia nedelsiant skambinti į Bendrąjį pagalbos centrą telefonu 112, pateikti susirgimo aplinkybes ir vykdyti medikų rekomendacijas.
Ar naujasis koronavirusas (2019-nCoV) sukelia sunkius susirgimus?
Šiuo metu žinoma, kad šis virusas gali sukelti lengvus, į gripą panašius simptomus ir sunkią ligos formą. Labiausiai pažeidžiami yra asmenys, turintys lėtinių ligų (hipertenziją, širdies ir kraujagyslių sutrikimus, diabetą, kepenų funkcijos sutrikimus, kvėpavimo takų ligų).
Ar yra vakcina nuo naujojo koronaviruso (2019-nCoV) sukeltos infekcijos?
Naujasis koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs susirgimų žmonėms. Šiuo metu mokslininkai aktyviai dirba kurdami vakciną nuo šios infekcijos.
Ar yra gydymas nuo naujojo koronaviruso (2019-nCoV) sukeltos infekcijos?
Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso (2019-nCoV) sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.
Kaip galima apsisaugoti nuo koronavirusinių infekcijų?
Rekomenduojama laikytis standartinių ligos plitimą mažinančių priemonių: dažnai plauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu, laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę), laikytis saugaus maisto ruošimo (ypač naudojant termiškai neapdorotą mėsą, kiaušinius), vengti artimo sąlyčio su visais, kam yra pasireiškę kvėpavimo takų ligos simptomai, pavyzdžiui, kosulys, čiaudulys.
Ar galima šiuo metu keliauti į Kiniją?
Remiantis šiuo metu turima informacija Pasaulio sveikatos organizacija pataria netaikyti jokių kelionių ar prekybos apribojimų Kinijai. Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija dėl naujojo koronaviruso rekomenduoja laikinai nevykti į šią šalį. Keliautojai, kuriems kelionės metu ar po jos atsirado į gripą panašių simptomų, turi nedelsdami skambinti bendruoju pagalbos numeriu 112.
Keliautojams, planuojantiems lankytis Uhane, rekomenduojama vengti lankytis turgavietėse (angl. wet markets), kuriose yra parduodama šviežia mėsa, žuvis ir kitos greitai gendančios prekės, ar kitose vietose, kuriose yra tvarkomi gyvi ar negyvi gyvūnai. Svarbu vengti kontakto su sergančiais asmenimis, ypač su tais, kuriems pasireiškė respiraciniai (kosulys, skrepliavimas ir t. t.) simptomai. Patariama laikytis tinkamos rankų bei maisto higienos, vengti sąlyčio su gyvūnais, jų išskyromis. Dėl įsibėgėjusio gripo sezono keliautojams rekomenduojama pasiskiepyti nuo gripo likus ne mažiau nei 2 savaitėms iki kelionės.
Kur galima gauti daugiau informacijos dėl naujojo koronaviruso?
Informacija pateikiama Sveikatos apsaugos ministerijos svetainėje, taip pat gyventojai gali pasikonsultuoti karštąja linija telefonu 8 618 79984 (visą parą konsultuoja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai).
Ar saugūs siuntiniai, atsiunčiami iš Kinijos?
Šiuo metu nėra įrodymų, kad virusas gali būti perduodamas per daiktus. Pasaulio sveikatos organizacija, kaip minėta, pataria netaikyti apribojimų prekių judėjimui.
Ar Lietuva pasiruošusi galimam naujojo koronaviruso protrūkiui?
Nors Europoje viruso paplitimo rizika yra žema, o tiesioginės grėsmės Lietuvai nėra, nuo šeštadienio visuose trijuose Lietuvos oro uostuose bei Klaipėdos valstybiniame jūrų uoste budi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai. Jie aktyviai konsultuoja pargrįžtančius keleivius. Be kitų jau pradėtų vykdyti bei suplanuotų veiksmų, artimiausiu metu bus kreipiamasi į Valstybės sienos apsaugos tarnybą (VSAT) dėl galimų veiksmų dėl atvykstančiųjų žemės transportu bei galimybės jiems suteikti būtiną informaciją. Žmonių konsultavimui numatoma pasitelkti ir savanorius. Kreiptąsi į visas asmens sveikatos priežiūros įstaigas bei greitosios medicinos pagalbos stotis, supažindinant su situacija bei rekomendacijomis galimiems atvejams nustatyti ir valdyti, atnaujinta informacija bus teikiama ir toliau. Kilus įtarimui apie galimą koronaviruso atvejį pacientas būtų transportuojamas į Santaros klinikas, kurios yra tinkamai pasiruošusios priimti ir gydyti tokio pobūdžio infekcines ligas. Nacionalinę visuomenės sveikatos priežiūros laboratoriją artimiausiu metu pasieks reikalingi reagentai naujam koronavirusui nustatyti. Situacija yra nuolat stebima, analizuojama ir planuojamos priemonės, kurių gali prireikti. Taigi Lietuva yra pasiruošusi galimoms tokio pobūdžio grėsmėms. Tą parodė ir sėkmingos didelio masto funkcinės pratybos Vilniaus oro uoste, kuriose sudėtingą užkrečiamosios ligos atvejį suvaldyti treniravosi net 14-os institucijų atstovai.
Informaciją pateikė Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija.
-
in STRAIPSNIAI
-
Peržiūros: 1677