Kas yra akrilas ?

Narių vertinimas: 4 / 5

Žvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė neaktyvi
 

   Akrilas – sintetinis pluoštas, gaminamas iš gamtinių dujų junginių.  Akrilo pluoštas gaunamas naudojant sudėtingas chemines reakcijas ir temperatūros poveikį.  Akrilą 1941 metais išrado amerikiečių kompanija DuPont, tačiau apie dešimtmetį medžiaga nebuvo pradėta plačiai naudoti pramoniniu būdu.

    Dėl savo savybių yra labai plačiai naudojamas drabužių pramonėje. Šiai dienai iš akrilo gaminama didžioji dalis kasdienės aprangos. Priklausomai nuo akrilo apdirbimo technologijos ir mezgimo būdo šios medžiagos audiniai kartais būna netgi brangesni nei medvilnės ar vilnos. Taip yra dėl to, kad akrilas savo jutiminėmis savybėmis yra artimas kašmyrui (yra švelnus, lengvas audinys), o atsparumu dėvėjimuisi, drėgmės sugėrimu ir garinimu – pažangiausiems sintetiniams audiniams . Dėl savo apimties, akrilo verpalai primena vilnonius siūlus. Iš akrilo gaminami drabūžėliai net kudikiams, nes drabūžiai iš vilnos sudirgintų jų jautrią odą. Dažnai akrilą vadina dirbtine vilna arba vilnos pakaitalu.


akrilinis-pluostas 1

    Akrilas dažniausiai nealergizuoja (odos sudirginimais skundžiasi dažniausiai tie, kurie kenčia nuo egzemos; bet fiksuojami atvejai yra labai reti), yra lengvai dažomas, išlaiko savo formą, mažiau glamžosi, greitai džiūna po skalbimo. Priežiūra taip pat paprasta – akrilo gaminius galima skalbi automatinėse skalbimo mašinose vidutinėje temperatūroje (dažniausiai 30°C); taip pat audinys atsparus UV spindulių neigiamam poveikiui, nebijo aliejų, tepalų, chemikalų (lengvai išsiplauna). Norint išvengti elektrinimosi, tereikia skalbiant įpilti audinių minkštiklio.

 

 

   

 Pramonėje naudojami įvairaus tankio siūlai – nuo 0,9 iki 15 denų (DEN; denier). Priklausomai nuo audinio tankio, galutinis gaminys pasižymi tam tikromis savybėmis – gali puikiai šildyti šalčiausiu oru. Akrilas labai gerai sugeria drėgmę nuo kūno ir ją išgarina. Tai yra viena iš daugelio priežasčių kodėl akrilas yra bene pati populiariausia medžiaga drabužių pramonėje. Aukštos kokybės akrilas ne tik kad ne prastesnis už vilnonius gaminius, bet ir juos lenkia savo unikaliomis savybėmis.

akrilinis-pluostas 2

 Taigi, akrilas iš tiesų yra geras audinys su puikiomis jutiminėmis ir techninėmis savybėmis. Šiltos kojinės, šilti šalikai, šiltos kepurės ir kiti šildantys gaminiai yra praktiškai neįsivaizduojami be akrilo. Sakysite, kad vilna šiltesnė? Gal ir šiltesnė, tačiau dažniausiai vilna „kanda“ ir nepasižymi tokiomis geromis drėgmės sugėrimo ir garinimo savybėmis. Bet, kaip sakoma, dėl skonių nesiginčijama, ir tie, kurie besąlygiškai rinkosi tik natūralių audinių gaminius ir toliau tą darys. Dauguma šiuolaikinių audinių, tiek natūralių, tiek sintetinių yra geri – tik vieni geresni tam tikrais naudojimo atvejais nei kiti. 

   

  

 

Peržiūros: 40035