Ghee – lydytas sviestas – skystasis auksas
Ghee Indijoje nuo seno vadinamas skystuoju auksu ir simbolizuoja gerovę. Anksčiau buvo manoma, kad tie, kas namuose turėdavo daug šio lydyto sviesto, tapdavo turtingi. Kitose šalyse ghee buvo vadinamas maistu smegenims ir manyta, kad jis yra fizinės ir dvasinės energijos šaltinis. Ghee – ekzotiškas pavadinimas, tačiau iš tiesų tai gana paprastas produktas, kurio nesudėtinga pasigaminti ir namuose. Ghi sviestas gaminamas iš kokybiško karvių pieno 82% sviesto. Svarbiausia, kad sviestas, iš kurio gaminsite ghee sviestą, būtų kuo riebesnis.
Indijoje ghee sviestas gaminamas labia seniai , tačiau reikia pripažinti, kad ir mūsų protėviai labai panašiu būdu ruošdavo sviesto atsargas. Jis kaitinamas, kol vanduo atskiriamas nuo pieno riebalų. Žemiau rasite receptą, kaip pačiam pasigaminti Ghee (lydytą sviestą).
Kokybiškai pagaminto ghee sviesto nebūtina laikyti šaldytuve – dėl mažo drėgmės ir baltymų kiekio jis gali ilgai stovėti ir kambario temperatūroje. Lydytą ghee sviestą naudokite kaip paprasto sviesto pakaitalą. Tepkite jį ant duonos, dėkite į košes, kepkite, troškinkite. Dėl savo kreminės struktūros jo tinka dėti į įvairius padažus, skonis bus pasakiškas ! Pamėginkite įsidėti jo į kavą , tikrai išskirtinis skonis ! Ghee sviestu balinama kava yra turtingo skonio, kūnui ji suteikia visai kitokios energijos nei įprastos kavos puodelis. Ghee sviestas ypač vertinamas dėl malonaus riešutinio skonio ir aromato. Jis tinka tiems, kurie netoleruoja laktozės.
Ghee, kaip ir kokosų sviestas, pasižymi dideliu maistinių medžiagų kiekiu. Jame yra daug naudingų riebalų rūgščių, gausiai praturtintas vitaminais, tad jis yra tikras antioksidantų šaltinis. Savo virtuvėje ghee sviestą drąsiai galima laikyti spintelėje, kad gaminant maistą ar kepant jis visą laiką būtų minkštos konsistencijos. Tik svarbu į jį merkti labai švarų, sausą įrankį, kad į sviestą nepatektų vandens ar kitų maisto likučių, skatinančių produkto gedimą. Ghee sviesto nauda slypi jo gaminimo technologijoje, nes šis sviestas puikiai tinka kaitinimui. Jis labai gerai tirpsta, yra nedegus, nes turi aukštą rūkimo laipsnį. Gaminant šio sviesto reikia nedaug, netgi šiek tiek mažiau nei įprasto sviesto. Be to, patiekalas su ghee sviestu pagaminamas liesesnis.
Vidurio Rytų virtuvėje “samna” ir Pietų Azijos virtuvės “ghee” gaunami ilgai kaitinant sviestą, kad vanduo išgaruotų, o dalis pieno sausųjų medžiagų karamelizuotųsi. Tada dar skystas ghee nukošiamas. Toks apdorojimas jam suteikia riešutų skonį. Prancūziškoje virtuvėje toks sviestas vadinamas “ beurre noisette “ - lazdyno riešutų sviestas, D. Britanijoje vadinamas “ brown butte” - rudasis sviestas. Brazilijoje lydytas sviestas vadinamas “manteiga clarificada” arba “manteiga de garrafa” - butelinis sviestas. Vokiečių kalboje lydytas sviestas vadinamas “ Butterschmalz” - sviesto taukai.
Ghee sviesto gaminimo technologija
-
Paprasta karvies pieno sviestą sudėkite į storadugnį puodą ir kaitinkite ant vidurinės ugnies. Dažnai maišykite iki kol užvirs. Tuomet ugnį sumažinkite. Sviestas suputos - iš jo garuos vanduo ir degs baltymai.
-
Virkite apie 40-60 min. , kol sviestas taps gintarinės spalvos, visiškai vientisas, be jokių priemaišų. Sudegę kazeino baltymai iškris nuosėdomis ant puodo dugno.
-
Baigus virti nuimkite puodą nuo ugnies, padėkite į šaltą vietą atvėsti, neuždenkite puodo.
-
Sviestui pravėsus jį reikia perkošti per marlę, supilti į stiklainį su dangteliu.
-
Taip iškaitintas ir išvalytas sviestas praktiškai negenda. Išdega baltymai, nugaruoja vanduo ir lieka tik naudingi riebalai.
-
Laikomas šaldytuve sviestas kietėja, o kambario temperatūroje jis primena aliejų. Šį sviestą galima naudoti iki 10 kartų (priklausomai nuo kokybės) - pakepinę maistą sviestą perkoškite per marlę ir grąžinkite į indą.
-
in STRAIPSNIAI
-
Peržiūros: 3494